16 listopada 2022

TRM24.pl – trening, aktywne życie i sporty wodne

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach na siłowni, aktywnym trybie życia czy sportach wodnych. Kliknij, sprawdź, zanurz się w naszych materiałach!

Jak wybrać obuwie żeglarskie?

2 min read

Wybierasz się na żagle, a nie wiesz, jakie buty ze sobą zabrać? To zazwyczaj problem początkujących osób. Zakładając, że planujesz żeglować w celach rekreacyjnych i turystycznych, wybierasz miejsce, w którym jest ciepło i słonecznie, może Ci się wydawać, że zwykłe klapki lub japonki wystarczą. Rzeczywistość nie wygląda jednak tak kolorowo, przy wyborze butów na pokład zwróć uwagę na kilka istotnych cech:

przyczepność – praktycznie najważniejsza cecha obuwia pokładowego! Na pokładzie musisz być bezpieczny. Nawet w najsłoneczniejszym i najcieplejszym miejscu może spaść deszcz, albo wiatr będzie na tyle silny, że fale romantycznie rozpryskają się na pokładzie. Nawet jeśli jesteś tylko członkiem załogi, który nie bierze czynnego udziału w sterowaniu łodzią, posiadanie odpowiednio dobranych butów dotyczy również Ciebie. Materiałem o najlepszej przyczepności jest guma, w gumowej podeszwie konieczne są nacięcia i kanaliki odprowadzające wodę.

trzymanie – nawet najbardziej przyczepny but może spaść z Twojej stopy, jeśli go odpowiednio nie zamocujesz… w sklepach żeglarskich i sportowych dostępnych jest wiele modeli z różnymi rodzajami sznurowania. Pamiętaj, że na łódce pokład może być nie tylko mokry i śliski, często buja się we wszystkie strony.

wodoodporne – wybrane buty spełniają dwie poprzednie cechy? Oczywiście, możesz wziąć na pokład zwykłe trampki czy halówki, ale jeśli planujesz dłuższą niż jednodniowa żeglugę, nie jest to dobry pomysł. Na łódce wilgoć panuje praktycznie cały czas, a buty są chowane w specjalnych półkach na noc (żeby nie zagracały pokładu i pomieszczenia pod pokładem, w którym miejsce jest mocno ograniczone), dlatego o przemoczenie butów wcale nie tak trudno. A o wyschnięcie jeszcze trudniej, chyba, że akurat trafisz na przepiękną pogodę, i buty będą miały szansę się wysuszyć. Dodatkowo, jeśli planujesz żeglugę na morzu pamiętaj, że sól morska najzwyczajniej w świecie niszczy strukturę buta! Nawet najdroższe obuwie sportowe, jeśli nie ma wodoodpornych zabezpieczeń, szybko straci swoje właściwości, jeśli pozwolisz by miało kontakt z wodą morską.

komfort noszenia – to powinna być główna cecha przy zakupie jakiegokolwiek rodzaju buta. Pamiętaj, nigdy nie kupuj butów tylko ze względu na wygląd albo po to, by je „rozchodzić”. Szkoda Twojego zdrowia!

łatwość czyszczenia – buty żeglarskie powinny być również łatwe i szybkie do wyczyszczenia.

Dobrym rozwiązaniem będą np. tenisówki pokładowe lub po prostu mokasyny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.