16 listopada 2022

TRM24.pl – trening, aktywne życie i sporty wodne

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach na siłowni, aktywnym trybie życia czy sportach wodnych. Kliknij, sprawdź, zanurz się w naszych materiałach!

O co chodzi w wakeboardingu?

2 min read

O ile windsurfing jest dosyć powszechnie kojarzonym sportem wodny, o tyle o wakeboardingu niewiele można powiedzieć, jeśli nie jest się pasjonatem.

Czym jest wakeboarding?

Według dostępnej definicji, wakeboarding jest sportem wodnym, który polega na płynięciu na powierzchni wody z użyciem deski wakeboardingowej, trzymając się liny, która jest zaczepiona do łodzi lub przymocowana do specjalnego wyciągu. Ta dziedzina sportu wodnego powstała jako hybryda nart wodnych, snowboardingu oraz surfingu.

Co więcej, wakeboarding jest uważany za jeden z najłatwiejszych sportów wodnych! W szczególności, jeśli ktoś chce spróbować swoich sił na wyciągu. Wakeboarding jest sportem przeznaczonym dla każdego, od kilkuletnich dzieci do seniorów. Na początek wystarczy się tylko odważyć spróbować czegoś nowego, nie trzeba nawet umieć pływać, gdyż ćwicząc na wyciągu można ubrać kamizelkę ratunkową i poprosić o wolne tempo. Sport idealny dla ludzi, którzy cenią sobie aktywne spędzanie czasu w bezpieczny i spokojny, ale ciekawy sposób.

Czego potrzebujemy, żeby uprawiać wakeboarding?

Po pierwsze, deski wakeboardowej. Różni się ona od desek surferskich kształtem oraz konstrukcją. Obecnie na rynku można znaleźć modele desek przeznaczonych zarówno do pływania po wyciągu (wakeparku) oraz za łodzią lub motorówką. Deski parkowe są miększe i mają większą amortyzację (szczególnie podczas pływania z przeszkodami). Natomiast deski, których używa się do pływania za jakimś pojazdem wodnym, są zdecydowanie twardsze i szybciej reagują na zmiany, można robić nimi rozmaite wariacje i tricki.

Po drugie, kamizelka wypornościowa, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli planujesz zająć się tym sportem na dłużej, kamizelka będzie jednym z podstawowych elementów tego wyposażenia. Podobnie jak kask. Przy uprawianiu wakeboardnigu często pojawia się zjawisko wypychania nóg ponad powierzchnię wody, co skutkuje tym, że głowa zaczyna wędrować pod wodę – w tym pomaga właśnie kamizelka, utrzymuje nas na odpowiednim poziomie. Kask będzie nam potrzebny zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy poszaleć z prędkością – pamiętaj, że uderzenie głową w wodę może doprowadzić nawet do utraty przytomności!

Istnieje wiele szkół wakeboardingu, więc jeśli jesteś zainteresowany tą dziedziną sportu, rozejrzyj się, czy przypadkiem w Twojej okolicy takowa nie istnieje! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.