16 listopada 2022

TRM24.pl – trening, aktywne życie i sporty wodne

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach na siłowni, aktywnym trybie życia czy sportach wodnych. Kliknij, sprawdź, zanurz się w naszych materiałach!

Podstawowe akcesoria żeglarskie

2 min read

Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem na dłużej i w sposób bardziej profesjonalny, powinieneś dowiedzieć się co nieco o sprzęcie, jaki jest potrzebny na żaglówce. Nie ma znaczenia, czy właśnie wyczarterowałeś jacht, pożyczyłeś od znajomych, a może właśnie kupiłeś – ani czy wypływasz na 3 godziny na jezioro bądź morze, czy na 3 dni i 3 noce. Pewne rzeczy, o których za chwilę przeczytasz, muszą się znajdować na pokładzie!

I nie chodzi tutaj o wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, kapoki – czyli kamizelki ratunkowe i koło ratunkowe. Z tych wszystkich przedmiotów z powodzeniem skorzystasz, kiedy będziesz pomagał innej zagrożonej łódce i w ostateczności sobie, jeśli zdążysz. Są jednak przedmioty, które mogą pomóc właśnie Tobie w niebezpiecznej sytuacji lub są po prostu praktyczne.

bosaki – w żeglarstwie stosowane do przyciągania lub odpychania łódki, chwytania boi do cumowania, wyławiania cum z wody (oraz różnych innych przedmiotów, które tam wpadną). Brzmi dziwnie? Bosaki to drewniane lub metalowe długie (1,5-2,5 metra) pręty zakończone hakiem. Są konieczne przy bezpiecznym cumowaniu, zależy, czy manewr ten wykonywany jest przodem czy tyłem, jeden członek załogi powinien asekurować żaglówkę, przyciągając do niej boje. Jeśli nie masz bosaka na pokładzie, można do tej czynności użyć sznurów, jednak taka akcja wymaga o wiele większej wprawy i strategii.

– pagaj – to nic innego, jak… wiosło. Skoro wiosło, to dlaczego mówi się na nie pagaj? Przede wszystkim, pagaje są krótsze od klasycznych wioseł, jego długość nie przekracza 2 metrów. Różnica również polega na tym, że wiosłuje się nim tylko przy użyciu rąk, bez żadnych dodatkowych podpór. Po co pagaje znajdują się pokładzie? Cumujesz „na dziko” i nie jesteś pewny, jak zachowa się łódka przy nieznanym brzegu? Pagajem świetnie wybadasz dno. Awaria silnika elektrycznego albo zabrakło Ci paliwa w silniku spalinowym? Z pagajem bezpiecznie dopłyniesz do portu. Silny wiatr zniósł Cię na mieliznę i łódka nie może z niej wypłynąć „o własnych siłach”? W tej sytuacji pagaj również będzie nieoceniony.

W sklepach żeglarskich można kupić wiele dodatków i przydatnych elementów do bosaków czy pagajów, np. rączki do pagaja. Obecnie popularne są modele hybrydowe, czyli połączenie pagaja i bosaka. Taki przedmiot jest bardzo praktyczny, zajmuje o wiele mniej miejsca na pokładzie niż dwa oddzielne, ale z drugiej strony, jeśli wypadnie za pokład, stracisz równocześnie obie pomoce. Wybierz najlepszą opcję dla siebie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.