16 listopada 2022

TRM24.pl – trening, aktywne życie i sporty wodne

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach na siłowni, aktywnym trybie życia czy sportach wodnych. Kliknij, sprawdź, zanurz się w naszych materiałach!

Podstawowe informacje o żeglarstwie

2 min read

Zacznijmy od tego, że żeglarstwo jest sportem, który może uprawiać każdy. Podstawy żeglarstwa są łatwe do nauki, jednak, żeby dojść do wprawy potrzeba co najmniej kilku tygodni regularnych ćwiczeń. Wbrew obiegowym opiniom, nie jest to bardzo drogi i ekskluzywny sport – jeśli komuś zależy na wersji ekonomicznej, wystarczy rozplanować wymarzoną podróż odpowiednio wcześniej, i najlepiej nie w środku sezonu żeglarskiego…

Czego potrzebujemy? Sprawnego i wyposażonego w podstawowe elementu jachtu – obecnie istnieje wiele różnorodnych modeli, każdy wybierze według swoich preferencji. Generalnie chodzi o to, że żeglowanie polega na wprawieniu łodzi w ruch tylko przy pomocy wiatru i fal. Oczywiście, w każdej łódce są zamontowane silniki spalinowe lub elektryczne, ale używa się ich tylko w sytuacji, kiedy istnieje ku temu powód. By wypłynąć na wodę, na łódce powinien znajdować się również podstawowy sprzęt do jej obsługi (sprawne żagle, ster, boje, przeróżne liny i sznury, o których będziesz się musiał wiele nauczyć), zestaw ratunkowy i pagaje, czyli wiosła.

Nauka. To czego potrzeba na początek to… spokój. Wybierz spokojne, mniej popularne i mało zatłoczone wody, oraz dzień, w którym wiatr nie będzie wiał zbyt mocno. Potrzebujesz przestrzeni do bezpiecznej nauki. Zacznij również od mniejszej łodzi, którą będzie Ci łatwiej manewrować – uczenie się żeglowania, to analogiczny proces do nauki np. jazdy samochodem! Pamiętaj więc o tym, by mieć przy sobie kogoś, kto ma już jakieś żeglarskie doświadczenie.

Praktyka. Co robi żeglarz przed wypłynięciem na wodę? Sprawdza pogodę! Warunki pogodowe to więcej niż połowa czynników, które wpływają na sukces bądź porażkę wycieczki. Ćwicz manewrowanie, wiązanie węzłów, celowe wywracanie łodzi, cumowanie. Testuj swoje możliwości, wymyślaj różne sytuacje, które mogą się zdarzyć na wodzie. Ćwicz kontrolowanie żagli, ucz się ich właściwego ustawienia względem wiatru i wody.

Szkoły żeglarskie, patent. Dobrym rozwiązaniem jest też zapisanie się do szkoły żeglarskiej i podejście do egzaminu na patent morski bądź patent na żeglowanie po jeziorach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.